معماری
خانه / ګهیځ نیوز / اقتصاد او ټولنه / مقاطعه با امتعه تجارتی و تولیدی یهود و اسرائیل؛ اندک ترین حمایت از مظلومان فلسطینی!

مقاطعه با امتعه تجارتی و تولیدی یهود و اسرائیل؛ اندک ترین حمایت از مظلومان فلسطینی!

گزارش از : نثار احمد عزیزی

با گذشت در حدود کم و بیش ده ماه از جنگ رو در روی مبارزین فلسطین و نیروهای رژیم صهیونیستی، تا هنوز این جنگ و مبارزه همچنان ادامه دارد و با گذشت هر روز شدت ببیشتری به خود کسب می کند. در این مدت  ده ها هزار تن از زن، مرد و طفل فلسطینی به شهادت رسیده اند که بیشترین قسمت آن را زنان و اطفال تشکیل می دهند و ده ها هزاران تن دیگر نیز زخمی شده اند.

ملت های مسلمانان تمام جهان از آغاز جنگ و درگیری میان مقاومت گران فلسطینی و رژیم صهیونیستی همواره از ملت مبارز فلسطین حمایت نموده است که حتی هم اکنون نیز در برخی از ممالک تجمعات و تظاهرات گسترده ای را در حمایت از مردم غزه برگزار می نمایند.

احتجاج علیه مظالم رژیم اشغالگر اسرائیلی بر فلسطینی های مظلوم تنها تا کشور های اسلامی محدود نماند و دامنه اعتراضات و احتجاجات مردمی به کشور های اروپایی و حتی خود ایالات متحده امریکا نیز رسید و آتش خشم مردمی در دانشگاه ها و مراکز علمی آن دیار نیز روشن شد.

رژیم صهیونیستی اسرائیل نتوانست در میدان نبرد با همه ظلم و بربریت شکست در میدان جنگ مقاومت گران فلسطینی را خاتمه دهد و برای انتقام جویی و جبران شکست پیهم به بمباردمان گسترده و بدون وقفه هوایی بر مردم بی پناه نوار غزه آغاز کرد.

بمباردمانی که طبق گفته سازمان دیده بان حقوق بشر ویرانی ها و کشتار بشری به حد استعمال یک چهارم بمب اتمی را در غزه به بار آورده است در این حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی تا حال به صد ها هزار فلسطینی به شهادت رسیده اند که قسمت بیشتر قربانیان را کودکان و زنان تشکیل میدهد.

در همین حال مردم برخی از کشور های جهان به شمول افغانستان، پاکستان، ایران، قطر، بحرین، ترکیه، کویت، فرانسه، آلمان، دانشجویان کالج بروکلین و هاروارد امریکا، لندن، تونس، مراکش و…. به جاده های بزرگ و کوچک کشور های خود ریختند و به حمایت از مبارزین فلسطینی دست به تظاهرات زده و حمایت غرب از تهاجمات اسرائیل و سکوت مجامع بین المللی را محکوم کردند.

این همه در حالیست که با بماران و حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی بر نوار غزه آب و برق بر ساکنان نوار غزه و مناطق مختلف فلسطین اشغالی قطع شده و تمام راه های مواصلاتی زمینی و هوایی به غزه  توسط رژیم صهیونیستی نیز مسدود گردیده است اما با این همه وحشت صدای ملت مظلوم فلسطین به گوش کسی نمیرسد و حتی سازمان ملل متحد و مجامع بین المللی نیز در مورد قضیه فلسطین یا جانب امریکا و اسرائیل را می گیرند و یا هم دست روی دست نهاده، تماشا می کنند.

 

تحریم و مقاطعه بازرگانی؛ راه مناسب انتقام:

در این میان عده یی زیادی از مردم و علمای جهان اسلام برای انتقام گیری از جنایت و مظالمی که وحشیان اسرائیلی بر مردم مظلوم فلسطین و به خصوص مردم مظلوم و مستضعف غزه روا می دارند، به این باورند که با توجه به شرایط کنونی و حمایت همه جانبه همه کشور های غربی از اسرائیل باید امت اسلامی یک دست و یک پارچه گردیده با مقاطعه و بایکات هرگونه امتعه بازرگانی مربوط به کمپنی های اسرائیلی در قدم نخست و اکثریت کمپنی های غربی در قدم دوم، ضربه بر پیکر صهیونیزم جهانی زده و انتقام مظلومان فلسطینی را بگیرند.

در حالیکه تمام کشور های غربی به شکل دسته جمعی به حمایت از نیروهای رژیم صهیونیستی اسرائیل میلیون ها دالر و هزاران میل اسلحه وسایل جنگی به رژیم صهیونیستی کمک می کنند با آنکه نیروهای رژیم صهیونیستی به صد ها موتر که پر از مواد خوراکی بیرون از مرز های فلسطین منتظر اجازه ورود از سوی رژیم صهیونیستی می باشد که از تولیدات شرکت های مختلف وکشور های دور و نزدیک می باشد اما تولیدات صد ها شرکت و کمپنی اسرائیلی در حال حاضر در ممالک مختلف به شمول کشور های اسلامی و عربی فعالیت دارند و تولیدات کمپنی ها و شرکت های مربوط به افراد و سرمایه گذاران یهودی در جهان، از رونق چشم گیری در تجارت جهانی برخوردار می باشد.

کدام شرکت ها و کمپنی ها در جهان مربوط یهویدیان می شود ؟

امروز صد ها نماینده‌گی رسمی و غیر رسمی شرکت ها و کمپنی های اسرائیلی و افراد یهودی نژاد، در بیش از ۱۷۰ کشور جهان به شمول برخی کشور های اسلامی فعالیت و تولیدات دارند که عده ای از این شرکت ها و کمپنی ها چه از لحاظ کیفیت تولیدات و چه از لحاظ کمیت تولیدات آن، به شهرت جهانی دست یافته اند. مانند شرکت تولید نوشابه های کوکا کولا، پیپسی کولا، شرکت تولیدات مواد غذایی نستله، شرکت تولیدی پوشاک سارالی، کمپنی تولیدی لوازم برقی جنرال الکتریک، شرکت تولیدی لوازم آرایشی LOX، شرکت تولیدی کمپیوتر و CPU های Intel اینتل، پرنترهای اچ‌ پیHP ، تلویزیون های پایونیر، شرکت تولیدی مواد غذایی نسکافه Nescafe و کافی‌میت، شرکت تولیدی سگرت مارلبرو Marlboro، شرکت تولیدی قلم های خودکار بیک  BICو قلم خود رنگ پارکر Parker و غیره، می باشد که بازار های اکثریت مطلق کشور را تحت پوشش گسترده خود قرار داده است و از جانب دیگر خرید و فروش تمام این تولیدات کمک به سرمایه داران نهوی و کمک مستقیم و غیر مستقیم به رژیم صهیونیستی و قاتل هزاران زن، مرد و طفل فلسطینی، محسوب می شود. البته اگر دقیق تر محاسبه شود و احصائیه گیری های مؤثق صورت گیرد سطح تجارت شرکت ها و کمپنی های خورد و بزرگ یهودی در اروپا و امریکا و حتی در آسیا و افریقا، خیلی زیاد است و سطح بازرگانی آنها نیز همه کشور های جهان را مشغول خود ساخته است که ذکر تفصیلی این همه از توان این سطور بالا است.

سطح تجارت شرکت های یهودی و عکس العمل ما:

مصیبت شرکت ها و کمپنی های تولیدی یهودی در جهان به حدی است که حتی افغانستان که شاید از لحاظ سطح تجارت بیرونی از کشور های پس رفته به شمار آید ولی اثرات شرکت های اسرئیلی و بهودی به این جا هم رسیده است، چنانچه آخندزاده عبدالسلام جواد سخنگوی و رئیس اطلاعات و ارتباطات وزارت صنعت و تجارت افغانستان، در صحبت اختصاصی با “ګهیځ نیوز”، در مورد سطح تجارت افغانستان با اسرائیل که چگونه و به چه مقدار است می گوید:” افغانستان و اسرائیل با همدیگر داد و ستد مستقیم بازرگانی ندارند چنانچه در سال ۱۴۰۲با اسرائیل هیچ نوع تجارت صورت نگرفته است ولی در سال ۱۴۰۱ خورشیدی، به ارزش بیست هزار دالر امتعه تجارتی اسرائیل از یک طریق غیر قانونی و راه غلط وارد افغانستان گردیده بود.”

اما سخنگوی وزارت صنعت و تجارت توضیحات بیشتری در این مورد ارائه نکرد که این امتعه تجارتی اسرائیل از کدام راه غیر قانونی وارد افغانستان گردیده بود و شامل کدام اجناس یا تولیدات اسراییلی بود.

این که به صفت یک کشور مسلمان چگونه جلو واردات تولیدات شرکت های اسرائیلی و یهودی را به افغانستان و سایر کشور های اسلامی بگیریم؟به این پرسش محب الله شریف آگاه مسایل اقتصادی و تجارتی چنین پاسخ می دهد: ” جلوگیری از واردات محصولات شرکت های اسرائیلی به کشور های اسلامی یک امر امکان پذیر می باشد ولی در قدم نخست تمام اجناس و تولیدات شرکت ها و کمپنی های اسرائیلی و یهودی لیست شوند و بعداً آن را در سیستم گمرکی و کود های وارداتی گمرکی افغانستان تعقیب شوند و آن ها را در لیست سیاه و ممنوع الدخول به افغانستان بیافزایند.”

آقای شریف می افزاید که قبل از آنکه جلو واردات تولیدات شرکت ها و کمپنی های اسرائیلی و یهودی به افغانستان و کشور های اسلامی گرفته شود، باید دولت زمینه ای را برای تولیدات مشابه و یا بدیل آن چه از داخل و چه از سایر کشور ها و شرکت های غیر یهودی مساعد سازد.

با وجود اینکه بسیاری از کالاها و مواد غذایی مصرفی مردم کشور های اسلامی وارداتی می باشد و در بین کالای وارداتی تولیدات شرکت های اسرائیلی و سایر شرکت های یهودی خیلی زیاد است، بناءً از آغاز جنگ اخیر میان مبارزین فلسطینی و نیروهای رژیم صهیونیستی تحریم بر واردات تولیدات شرکت های اسرائیلی و شرکت های یهودی در عده یی از کشور های اسلامی جهان آغاز گردید و در حال حاضر نیز این روند ادامه دارد.

به گونه مثال حکومت مالیزیا کار دو شرکت یهودی “مک‌دونالد” و “کینگ برگر‌” را که در بیش از صد کشور جهان نماینده‌گی رسمی دارند در این کشور متوقف کرد، همچنان حکومت ترکیه فروش محصولات شرکت “کوکاکولا” و شرکت “نستله” Nestleرا از تمام مینیو های رستورانت ها و سوپرمارکیت های آن کشور حذف کردند، همینطور مردم کشور اندونیزیا بر تولیدات شرکت های اسرائیلی و یا شرکت های که حامیان اسرائیل هستند در یک تحریم بی سابقه علیه تولیدات آن به تحریم های خویش ادامه داده است.

استاد ناصر شفیق آگاه مسایل سیاسی و اقتصادی در مورد تحریم محصولات اسرائیل و کشور های غربی و اثرات آن می گوید” اگر تمام مسلمانان جهان در سفره های خویش از گذاشتن محصولات شرکت های اسرائیلی و یهودی خوداری نمایند به عنوان یک فرد جامعه اسلامی گفته می توانیم که با مردم مظلوم فلسطین کمک کرده ایم و در آن صورت نیزگفته میتوانیم که اگر علیه کشور ظالم و جابر جهاد فیزیکی کرده نتوانستیم جهاد مالی نموده ایم. به قول آقای شفیق:” ای کاش که وجدان ها زنده می بود!”. از جانب دیګر محب الله شریف در مورد وارد شدن تولیدات اسرائیلی و غربی از طریق راه های قاچاقی به افغانستان می گوید: “ما میتوانیم با همکاری تمام مسولین مربوطه و بالخصوص نیروهای امنیتی کشور جلو واردات قاچاقی تمام محصولات را بگیریم! ”

اثرات تحریم و مقاطعه چه خواهد بود؟

در پاسخ این سوال که اثرات این مقاطعه و بایکات بر اسرائیل و شرکت های یهودی چه خواهد بود، استاد ناصر شفیق آگاه مسایل اقتصادی و سیاسی می گوید: “کشورهای عربی در قدم نخست و ملت ها و دولت های جهان اسلام در قدم دوم، وظیفه و مسؤولیت شرعی داریم زیرا تا وقتی یک طرف بر کشوری مسلمان و مردم آن حمله می کند و آن کشور توان مقابله آن را ندارد و مقاومت شان در برابر طرف مقابل بسنده نیست و نمی باشد، بالای سایر مسلمانان فرض و واجب می باشد تا به هر شکلی به کمک آنها بشتابد.”

وی در ادامه می افزاید: ” حالا بالای ما مسلمانان لازمی و ضروری است و فریضه دینی همه ما شمرده میشود تا در کنار براداران مسلمان خود ایستاده شویم و این دایره گسترش یابد تا حدی که حمایت از مردم مظلوم فلسطین به حدی برسد که بر مخالفت طرف مقابل غلبه کند.

استاد شفیق می گوید که فریضه دینی مسلمانان است تا با مردم جهان فلسطین و جهان اسلام کمک نمایند، آنها باید از راه تحریم محصولات شرکت های اسرائیلی و شرکت های حامی اسرائیل، آنها را تحت فشار بیاورند چون به قول وی، به این شکل تداوم جنایات ماشین جنگی اسرائیل علیه مردم مظلوم فلسطین را به چالش می کشیم که به یک نحوی از عایدات تولیدات این شرکت ها تمویل می شود.

از سوی هم آقای شریف در این رابطه می گوید: “وجیبه دینی و انسانی ما است که بخاطر حمایت مردم مسلمان در غزه اصلاً از محصولات شرکت های اسرائیلی و یهودی کار گرفته نشود، برای اینکه این یک ضربه واقعاً مستقیم بالای اقتصاد رژیم صهیونیستی اسرائیلی وارد گریدیده و باعث کُند ساختن چرخ جنگی آن می گردد.

وی به این نظر است که:” بلاخره با این کار مسلمانان به نتیجه خواهیم رسید که مردم مسلمان و بی دفاع غزه نتنها در غزه بلکه در تمام سرزمین فلسطین از چنگال ظالمانه این ظالمان نجات پیدا کنند.”

ضمناً آقای شفیق در مورد استفاده تولیدات شرکت های یهودی و اسرائیلی و در مجموع شرکت های غربی اظهار میدارد: متأسفانه امروز مقدار بیشتر محصولات کشور جنایتکار جنگی، در منطقه و کشورهای دور و نزدیک اسلامی به فروش میرسد در حالیکه به عنوان یک کشور اسلامی باید از واردات محصولاتی که توسط شرکت ها و کارخانه های اسرائیلی ساخته می شود، به کشور خود جلوگیری نماییم.

به نظر تعداد زیاد علما و متخصصین کشور های اسلامی،” امروز مایه شرمساری است که ما حتی با محاصره اقتصادی هم نمی توانیم بر اسرائیل فشار بیاوریم” پس بیاید با مردم سرزمین فلسطین کمک نماییم و آن کمک! تحریم محصولات شرکت های اسرائیلی و شرکت های غربی می باشد.

جمع بندی نظریات و نتیجه گیری:

چنانچه در قرآن العظیم الشان سوره حجرات آمده است (إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ) مومنان برادر همدیگر اند، فلهاذا ما تمام مسلمانان جهان با هم ارتباط دینی داریم و با هم برادریم! امروز اگر مردم مظلوم فلسطین زیر چتر جبر و ظلم رژیم صهیونیستی هستند ما و مسلمانان جهان باید بی تفاوت نباشیم در برابر آنان وظیفه دینی و وجیبه انسانی خویش را ادا نماییم، باید متحد باشیم و از مسلمانان جهان به هر نحوه که باشد چه با برپایی ظاهرات و گردهمایی ها، چه به نحوه تحریم بر صادرات و واردات کشور های ظالم و جابر، چه به نحوه قطع روابط دیپلوماتیک و به نحوه های دیگر از ملت مظلوم فلسطین و سایر ملت های اسلامی حمایت نماییم.

اگر وسایط نظامی برای دفاع و رهایی از شر ظالم به مردم و مسلمانان خویش تهیه نمی توانیم حد اقل نگذاریم تا بر سفره های ما تولیدات شرکت ها و فابریکه های اسراییلی و شرکت های یهودی جهان گذاشته شود.

باید تمام کشور های اسلامی و ملت های مسلمان علیه تولیدات شرکت های یهودی و کشور های غربی اسلام ستیز باهم دست دهیم، تحریم کالاهای شرکت های غربی بالخصوص شرکت های اسرائیلی میتواند که کمر اقتصاد اسرائیل را بشکند، تمام شرکت های اسرائیلی یا شرکت های غربی که مالیکن آنان یهودی و مسلمان ستیز هستند به طور مستقیم و غیر مستقیم در تمویل جنگ میان اسرائیل و مبارزین فلسطین دست بالای دارند.

از  همین رو است که بر ما مسلمانان واجب می باشد تا به حمایت از اُمت مسلمه بلخصوص ملت مظلوم فلسطین برخاسته، صدا خویش را بلند نماییم و عکس العمل خود را نشان دهیم تا باشد که وجدان و ضمیر خواب برده امت اسلامی بیدار شود. و السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس