معماری
خانه / ګهیځ / رأی‌گیری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه در بیرون از آن کشور آغاز شد

رأی‌گیری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه در بیرون از آن کشور آغاز شد

کابل-گهیځ نیوز( ۷ ثور ۱۴۰۲):
جریان رأی اندازی برای انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه که همزمان برگزار شده، در ۱۵۶ نقطه جهان که ۷۳ نمایندگی سیاسی این کشور در خارج و همچنان در دروازه‌های گمرکی ترکیه از صبح امروز آغاز شده است.
به گزارش خبرگزاری های ترکیه قرار است روند رای دهی در داخل ترکیه ضمن این انتخابات،بتاریخ ۲۴ ثور سال جاری برگزار شود.
از سوی دیگر طبق قانون این کشور در صورت کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم، دور دوم رقابت ها روز یکشنبه ۲۸ ماه مِی ۲۰۲۳(۷ جوزای ۱۴۰۲) برگزار خواهد شد.
خبرگزاری آناتولی ترکیه اعلام کرد که روند اخذ رای در نمایندگی های سیاسی خارج از این کشور از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۱۸ عصر به وقت محلی آغاز شده و بتاریخ ۹ ماه مِی ۲۰۲۳ (۱۹ ثور ۱۴۰۲) پایان خواهد یافت.
“آناتولی” همچنین گزارش داد که در انتخابات همزمان ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه، در مجموع ۶۴ میلیون و ۱۱۳ هزار و ۹۴۱ تن واجد شرایط رای دهی هستند که سه میلیون و ۴۱۶ هزار و ۹۸ تن از آنها در خارج از کشور ترکیه به سر می برند.
بنا به اعلام این رسانه، شهروندان ساکن خارج ترکیه که پیش از این برای حضور در انتخابات ثبت نام کرده‌اند، از امروز می توانند برای انتخاب یکی از چهار نامزد ریاست جمهوری و یا شرکت در تعیین ۶۰۰ نماینده پارلمان این کشور با حضور در مراکز تعیین شده، آرای خود را به صندوق‌های رای بیندازند.
انتخابات حساس پیش رو، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ترکیه و دومین دور انتخابات ریاست جمهوری این کشور پس از تغییر نظام سیاسی از پارلمانی به ریاستی و بیست و هشتمین دوره انتخابات پارلمان این کشور محسوب می‌شود.
ـــــــــــــــــــــــ
برای اخبار بیشتر به کانال خبری تلگرام،تویتر، ویب سایت و صفحه فیسبوک ما بپیوندید ⬇️
Tel:
https://t.me/+Vy9GsPl90MY3NjVl
twitter:

Web:

صفحهء اصلی


FB page:
https://www.facebook.com/Gaheez-News-105079805744164/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس